Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi

Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi

İyi bir denizcilik eğitiminin ana koşulu iyi bir üniversiteden mezun olmaktır. Akademisyenleri dünyaca ünlü başarılı kişiler arasından seçilmiş Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesinden mezunlar vardır.

Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi

Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi, 12 Haziran 1930 yılında Su taşımacılığı ve mühendisliği Enstitüsü olarak kurulan bu üniversite 1994 tarihinde ismi değiştirilerek Odessa Maritime Üniversitesi adını almıştır. Ukrayna’da en kaliteli ve prestijli bir üniversite olan Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi verdiği kaliteli güzel eğitim sayesinde 26 şubat 2002 tarihinde Ukrayna başbakanı tarafından verilen ödülle ismi değiştirilerek Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi adını alarak dünyada sayılı üniversiteler arasına girmiştir. Avrupa üniversiteler birliği, Güneydoğu Avrupa taşımacılık üyesi olan üniversite ülkede zengin kadrosuyla ve öğretim üyesiyle ülkede en saygın ve prestijli bir üniversite olmuştur.

Ülkemizden yurtdışına öğrenim görmek için giden öğrenciler tarafından en önemli husus gittiği üniversitenin Türkiye’de YÖK tarafından denkliği olması önemlidir. Çünkü okuduğu üniversite veya bölüm YÖK tarafından denk sayılmıyorsa üniversiteyi bitirip döndüğü zaman Türkiye’de iş bulma imkanı olmayacaktır. Onun için YÖK denkliği çok ehemmiyet arz etmektedir. Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi YÖK tarafından tanımaktadır.

Şu hususlara dikkat etmek gerekir: YÖK denkliği iki durumda değerlendirilir. Tanıma ve denklik hususu olarak iki kategoride incelenir. Tanıma denince, üniversitelerle ilgili bir durum olan bu husus, gideceğiniz üniversitenin hangi ülkede olduğu, fiziki yapısı, akademik kadrosu, eğitim uygulamaları gibi hususlara bakar. Denklik hususuyla ilgili meselelerde bölümün içeriğine bakarak karar verir. Bu iki durumda uygun olursa üniversiteyi tanır.

YÖK denkliği olmayan bir bölümde okumuşsanız YÖK’ün hazırladığı denklik imtihana girerek 100 üzerinden 50 aldığınız durumunda diplomanıza denklik belgesi verilir. Böylece Türkiye’de çalışma iş bulma imkanı size sağlar. Ayrıca Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi blogna sürecine katılarak, verdiği diplomaları uluslararası anlamda geçerli bulunmaktadır. Avrupa’da istediğiniz ülkede iş bulma imkanı size vermektedir.
Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi bölümleri şöyledir: Deniz navigasyon Fakültesi, Deniz hukuk fakültesi bölümü, gemi mühendisliği bölümü, Liman mekanizasyonu bölümü, ekonomi yönetim fakültesi bölümü, taşımacılık teknoloji ve sistemler fakültesi bölümü, su taşımacılığı bölümü gibi bölümler bulunmaktadır.

Ülkemizde denizcilik sektöründe ve taşımacılığında ticari anlamda çok kullanılan sektördür. Ülkeleri birbirine bağlayan Akdeniz, Ege, Karadeniz olması denizcilik sektörünün ülkemiz açısından ne kadar ehemmiyetli olduğunu göstermektedir. Ülkemizde, denizcilikle ilgili eğitim veren üniversiteler az olduğu ve yüksek puanlar istendiği için bu bölümü okumak isteyenlere için büyük bir sorun arz etmektedir.

Ayrıca ülkemizde eğitim ve öğretim giderleri bir hayli fazla olduğu için bu da öğrenciler için ayrı bir sorun teşkil etmektedir. Bunun için hem bu bölümü okumak isteyen ve kendini bu sahada yetiştirmek isteyen öğrenciler için sınavsız hemde toplam maddi harcamalar olarak az olduğu bir ülkeye gidip okumak daha avantajlı olmaktadır. Denizcilik sektörü ticarette ehemmiyetli bir yeri olduğu için deniz ile ilgili okuduğunuz fakültede bölümü üniversitenin ehemmiyeti büyüktür. Çünkü okuduğunuz üniversite kendini kanıtlamış bir üniversitesi iş bulma imkanınız daha kolay olacaktır. Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi, uluslararası üniversite olduğu için Avrupa’da ülkemizde kaliteli üniversitelerden birisidir.

Mesela Deniz navigasyon fakültesi, iş bulmada geniş bir yelpaze sahiptir. Gemilerde novigatörun çok ehemmiyeti ve hayati bir önemi vardır. Bu fakülte mezunları için geniş ve kapsamlı bir eğitim gerektirdiği sebebiyle İngilizce dilini, navigasyonu, deniz astronomisini, gemi kontrolünü, ekonomiyi, deniz yönetmeni, kargo taşımacılığı teknolojisini ve denizcilik uluslararası hukuku gibi konularda bilgi ve beceriye sahip olması gerektiği için ciddi bir eğitim içermektedir.

Bu bölümü bitirenler uzman ya da mastır seviyesine eğitim alabilirler. Bu eğitimin süresi toplam olarak 1,5 yıldır. Uzman ya da mastır sertifikası alarak uluslararası açık denizlerde, açık deniz kaptanları seviyesine kadar yükselebilmektedirler. Bu fakülte mezunları aynı zamanda hareket halindeki gemilerde hemde gemicilik sektöründe birçok farklı branşta çalışabilme imkanları vardır.

#odessadenizciliküniversitesi #odessadenizcilik #odessadakaptanlıkeğitimi #ukraynadadenizclik #yurtdışındadenizcilik #yurtdışındagemikaptanlığı #odessadakaptanlıkeğitimi #odessa #odessaüniversiteleri #odessadaüniversite #ukraynaüniversiteleri #ukraynadaeğitim #ukraynaüniversite #gemikaptanlığı

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!