Odessa Hakkında

Ayrıcalıklar dünyasını aralamak ister misiniz? Ukrayna’da akademik eğitim görmek isteyen öğrenciler Odessa hakkında bilgi edinmeyi tercih ediyor.

Odessa Hakkında

Odessa Hakkında Karadeniz’e kıyısı bulunan ve aynı zamanda Ukrayna’nın güneyinde yer alan Odessa, Avrupa’nın çok önemli liman kentlerinden biridir. Odessa hakkında akla gelen ilk şey kente yakıştırılan “Karadeniz’in incisi” sözüdür. Göz kamaştırıcı yanları ve tarihi ile Odessa özellikle bahar ve yaz zamanlarında çok ilgi çekici hale gelir. Bu mevsimlerde gökyüzünü kapatan büyük ağaçlar havadan bakıldığında da şehri görmeyi engellediği için çok büyülü bir görüntüye neden olmaktadır. Şehirde yaşamak insana doğal bir ortamda yaşama hissi verir ve yeşil doğasıyla herkesi hayran bırakır. Liman kenti olmasının yanı sıra sahip olduğu temiz sahiller ve deniziyle de turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Şehre her yıl binlerce turist gelmekte, turizm de giderek daha canlı hale gelmektedir. Muhteşem sahilleri, denizi, ormanları ile Odessa Ukrayna’nın en güzel şehirlerinden biridir.

Kozmopolit bir yapıya sahip olan Odessa hakkında söylenecek şeylerden biri de şehrin sadece Rusya ve Ukrayna kültürlerini yansıtmadığıdır. Şehrin hemen her yerinde Fransız mimarisine ait örnekler görülebileceği gibi Avusturya mimarisinin de en güzel örnekleri bu kenttedir. Elbette Rus ve Ukrayna tarihi de şehirde kendisini önemli ölçüde hissettirmektedir. Fransız, İtalyan ve Avusturya mimarisi daha çok şehirdeki evlerde görülür. Turist akınına uğrayan şehrin sadece doğal güzellikleri ve mimarisi ön planda değildir. Tarihe çok ünlü bilim adamları hediye eden Odessa özellikle periyodik cetveli bulan Mendelev ve Rus edebiyatının önemli şairi Puşkin’le de tanınmaktadır.

Dünya tarihine önemli katkılarda bulunan Odessa hakkında söylenmesi gereken bir başka şey de şehrin diğer Ukrayna şehirleri gibi çok ucuz olmasıdır. Yakın tarihte Rusya’dan ayrılan ve komünist sisteme veda eden ülke yeniden yapılanma sürecine girdiği için fiyatlar da son derece düşük tutulmaktadır. Ülkede geçerli para birimi Grivna’dır ve 7 Grivna 1 Türk Lirasına eşittir. Şehrin her yerinde döviz büroları olduğu için para sıkıntısı da çekilmemektedir. Bu nedenle Türk öğrencileri çok düşük bütçelerle bu şehirde istedikleri gibi bir eğitim hayatı sürdürmekte ve ucuz hayat şartları sayesinde sosyal hayatlarından da asla geri kalmamaktadırlar.

Tarih, Kültür, Doğa Ve Eğitim Cenneti

Ülkemize çok yakın olan Odessa şehri ile saat farkı bulunmamaktadır. Bu da şehre ulaşım konusunda kolaylık sağlamaktadır. Aynı zamanda öğrenciler aileleriyle görüşme yaparken saat farkı olmadığı için sıkıntıya da düşmezler. Odessa hakkında bilgi almak isteyen gençlerin en çok merak ettikleri konulardan biri de vize uygulamasıdır. Ukrayna’ya vize kalktığı için de hem öğrenciler giriş çıkış esnasında vize sorunuyla uğraşmazlar, hem de aileleri kendilerini çok rahat ziyaret edebilirler.

Tüm bunların yanı sıra Odessa hakkında en önemli konulardan biri sahip olduğu üniversitelerde gençlere sınavsız lisans şansı sunulmasıdır ve bu üniversitelerin harç bedelleri de son derece düşüktür. Bu muhteşem şehirde öğrenci olmak, sayısız avantajdan yararlanmak için siz de Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile görüşebilirsiniz.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!