Odessa Geleneksel Oyunları Ve Kıyafetleri

Odessa’da eğitim gören öğrenciler son yıllarda daha da popüler hale gelen denizcilik alanında eğitim görmeyi tercih ediyorlar.

Odessa Geleneksel Oyunları Ve Kıyafetleri

Odessa Geleneksel Oyunları Ve Kıyafetleri renkleri, desen zenginlikleri ve Anadolu’muzun zengin detayları ile benzerlik göstermektedir. Odessa geleneksel kıyafetlerinde, hem erkek, hem de bayan kıyafetlerinde desenlerin zenginliği son derece önemlidir. Yoğun bir desen kullanımı hemen göze çarpmaktadır. Bu yönde, ülkemizin desen zenginliği ile gerçekten benzerlikler göstermektedir. Bayanların geleneksel kıyafetlerinde, uzun etekler, üzerine giyilen önlükler olmazsa olmazdır. Kadın başlıkları ve çiçeklerden hazırlanan taçlar da kullanılmaktadır. Bunlar günlük giyimde ayrı, özel günlerde, örneğin düğünlerde ayrı şekilde kullanılmaktadır.

Odessa geleneksel oyunları ve kıyafetleri, son derece neşeli ve renkli bir etki bırakmaktadır. Kıyafetlerde, renkler yoğun olarak, kırmızı ve tonları, siyah, krem rengi ve beyaz olarak göze çarpar. El işi nakışlar ise kıyafetlerin olmazsa olmazıdır. Bir genç kız evlenme çağına gelmeye yakın çeyizini hazırlamaya başlar. Çeyizinde ne kadar çok nakış ve renk varsa, bu onun o kadar hayatından mutlu olduğunu gösterir Odessa geleneklerine göre.

Ukrayna’nın Karadeniz kıyısındaki şehri Odessa, belki de bu güzel ülkenin en güzel, en görülesi kentlerinden biridir. Odessa kıyılarından baktığınızda, güzel Karadeniz şehirlerimizi bile görebilirsiniz. İşte bu şehir, ülkemize bu kadar yakındır ve Karadeniz kentlerimize göz kırpmaktadır. Odessa, güzel bir kent olmakla birlikte, aynı zamanda, güney Ukrayna’nın en önemli kentidir. Birçok önemli üniversite ile bölgenin eğitim lideridir. Türk öğrenciler de seçkin üniversitelere sınavsız olarak kabul edilmektedir. Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Şubelerimizde bu mükemmel eğitim fırsatını en detaylı şekilde öğrenebilirsiniz.

Odessa’da Mutluluk İçinde Öğrencilik Yıllarınızı Geçireceksiniz.:

Odessa’da ve bu barışçıl, komşu ülkede eğitim almaktan son derece memnun kalacaksınız. Öncelikle yabancılık çekmeyeceksiniz. Ukrayna gelenekleri, halk oyunları ve geleneksel kıyafetleri aslında Anadolu’ya benzemektedir. Tanımanız için yazımızı okumalısınız.

Odessa ve genel anlamda Ukrayna geleneklerinde de kültürümüzdeki gibi nazar değme inanışı vardır. Hem erkeklerin, hem de bayanların geleneksel kıyafetlerinde, nazardan korumak için boyun kısmında, kollarda, bayanların eteklerinde özel nakışlar işlenir. Bu nakışlardan korunma tılsımı yapıldığı anlaşılır. Ülkemiz kültüründe olduğu gibi, nasıl kadınlarımız kilimlere duygularını yansıtmakta ise, nakışlarında da Ukraynalı kadınlar duygularını aktarmaktadır.

Odessa geleneksel oyunları ve kıyafetleri özel günlerde veya gündelik yaşamda farklılık göstermektedir. Özel günler için işlenen nakışlar da farklıdır. Düğünlerde, hamilelik zamanlarında, doğumda, yeni anne olan bayanların kıyafetlerinde, torunu olduğunda ve yaşlılıkta erkeklerin ve bayanların kıyafetlerindeki nakışlar farklı olmaktadır.

Geleneksel oyunlarda da gerçekten canlılık göze çarpmaktadır. Kadınlı, erkekli oynana halay benzeri oyunlar günümüzde de zevkle izlenmektedir. Odessa geleneksel oyunları ve kıyafetleri kültürümüzle, bizim geleneklerimizle gerçekten benzerlik gösterdiğinden burada eğitim için bulunan gençlerimiz kesinlikle yabancılık çekmezler. Bu nedenle, bir soğukluk hissetmeden eğitim yıllarını Odessa’da geçirirler. Gerçekten memnun kalacağınız bir eğitim için Odessa üniversiteleri sizleri beklemekte. Her anlamda bize yakın bir kültürde, sıcak insanların arasında kaliteli bir eğitim alacaksınız.

#ukraynadaeğitim #ukraynaüniversiteleri #ukraynadaüniversite #ukraynaüniversiteleri #yurtdışındaüniversiteeğitimi #ukraynaüniversite

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!