Odessa İklimi, Doğal Kaynakları, Dağları

Ukrayna’nın en iyi liman şehirlerinden biri olan Odessa iklimi, doğal kaynakları ve dağları hakkında bilgi ister misiniz?

Odessa İklimi, Doğal Kaynakları, Dağları

Odessa İklimi, Doğal Kaynakları, Dağları Odessa ilk bakışta oldukça düzenli bir kenttir. Liman kısmında iş yoğunluğundan dolayı otel, restorantlar ve gezilecek yerler pek bulunmaz. Ancak şehrin merkezine doğru indikçe hem Rus izlerini hem de Avrupa havasını görebilirsiniz. Öyle ki kent merkezine doğru gittikçe büyük ve yüksek tarihi mekanları, Rus yapılarını, heykelleri, geniş yolları görebilirsiniz.

Ukrayna’nın üçüncü büyük kenti olan Odessa, bu şehri ele geçirmek için yapılan savaşlarla tanınır. Çünkü çok önemli bir liman şehri olup Kuzey Avrupa’yı Akdeniz gibi önemli ticaret yollarına bağlar. Bu özelliği nedeniyle belki de Ukrayna’nın ele geçirilmek için uğraşılan en önemli kentidir. Odessa limanı önemli bir ticaret limanı olup art bölgesi geniştir. Akdeniz’den gelen ticaret buradan Kuzey Avrupa ülkelerine yayılarak genişler.

Merkeze doğru ilerledikçe tarihi ve kültürel birikimin Avrupa havasında ilerlediğini görürsünüz. Bu şehir tam olarak ne bir Rus şehridir ne de tam olarak bir Avrupa şehri. Şehrin muhteşem ve görkemli yapılarıyla karşılaştığınızda şaşıracaksınız. Odessa iklimi ve eşsiz güzellikteki Odessa dağları ile yıl içinde iç ve dış turist alan bir merkezdir.

Odessa Coğrafi Yapısı

Odessa iklimi ile size kendini hayran bırakacak bir şehirdir. Burası bir liman şehri olduğu için ticaret ve denizcilik şehrin temel uğraş alanıdır. Bunun yanında bir Karadeniz kenti olduğu için de balıkçılık yaygın olarak yapılır. Odessa iklimi ve odessa dağları gibi temel coğrafi özelliklerine baktığımız zaman ise ılıman karasal bir iklime sahip olduğunu görürüz. Bu iklimi denizelliğinden ve karasal sınırı olmasından alır. Uzun yıllar Rus himayesinde bulunan bu şehirde Rus izlerini bol miktarda görmeniz mümkün. Kuzey Avrupa’da bulunması sebebiyle burada denize girilemeyeceği düşünülür.

Ancak denizin ısındığı ağustos aylarında buraya binlerce insan tatile gitmektedir. Odessa iklimi bunaltmayan havası ve kuzeyden esen Odessa dağları ile ılıman denizi ile Kuzey Avrupayı tatil için tercih edenler Odessayı tercih etmektedir. Her ne kadar karasal bir iklim yapısına sahip olsa da temmuz ve ağustos aylarında sıcaklık ortalamaları yükselmekte ve aşırı sıcakları sevmeyenler için ideal bir tatil ortamı oluşmaktadır. Odessa dağları denizel iklimin içeri doğru girmesini önler.

Odessanın Doğal Kaynakları

Ukrayna, Karadeniz ve Kuzey Avrupa’nın kesişme noktasında olduğu için Odessa doğal kaynakları bakımından oldukça zengindir. Başlıca doğal kaynakları kömür, petrol ve doğal gazdır. Bunun yanında demir, kireç, uranyum ve altın gibi çok önemli madenlerde çıkarılır. Odessa doğal kaynakları bakımından zengin olduğu için iç ve dış tiareti gelişmiş bir kenttir. Ukrayna’nın genel yaşamına baktığımız zaman Rus hakimiyetinin izlerini kaybetmediğini görürsünüz. Öyle ki burada herhangi bir Avrupa dili yerine Rusça bilmeniz sizin için çok daha avantajlı olur. Odessa bir turizm, kültür, ticaret ve eğlence merkezidir. Bu sebeplerle yıl içinde binlerce turist ağırlar. Sizde Ukraynanın bu güzel şehrine gelerek çok önemli deneyimler yaşayabilirsiniz. Odessa doğal kaynakları bakımından zengin olduğu için kendi kendine yeten ve gelişmiş bir şehirdir.

#ukraynadaeğitim #ukraynaüniversiteleri #ukraynadaüniversite #ukraynaüniversiteleri #yurtdışındaüniversiteeğitimi #ukraynaüniversite

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!