Odessa Denizcilik Üniversitesi Tarihi ve Misyonu Vizyonu

Odessa Denizcilik Üniversitesi Tarihi ve Misyonu Vizyonu

Odessa Denizcilik Üniversitesi Tarihi ve Misyonu Vizyonu, Odessa Denizcilik Üniversitesi 1930 yılında kurulmuştur. Kuruluş aşamasında ilk olarak Su...

Odessa Denizcilik Üniversitesi 1930 yılında kurulmuştur. Kuruluş aşamasında ilk olarak Su Taşımacılığı ve Mühendisliği Enstitüsü olarak isimlendirilmiştir. 1994 yılında ise enstitü isim değiştirmiş ve Odessa Denizcilik Üniversitesi olarak resmileşmiştir. Odessa kenti Ukrayna’nın Karadeniz’deki en önemli limanlardan birine ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite de dünyada lojistik olarak çok önemli olan Odessa’da bulunmaktadır. Hem Ukrayna için hem de uluslar arası platformlar için son derece önemli bir üniversitedir. 2002 yılında Başbakan tarafından ödüle layık görülen üniversite verdiği eğitimlerin ne denli önemli olduğunu da kanıtlamıştır.

Odessa Denizcilik Üniversitesi’nin çok geniş bir akademik kadrosu vardır. 421 tane öğretim üyesi bulunan üniversitede, 55 profesör bulunmaktadır. Eğitimdeki kalitesi ve başarısı aynı zamanda akademik personelin de üstün nitelikleriyle son derece güçlü bir duruma gelmiştir. Ukrayna’nın en önemli teknik ve denizcilik üniversitesi olmasının yanında dünya çapında da ciddi bir talep oluşturmuştur. Pek çok yabancı öğrenci Odessa Denizlik Üniversitesi’nde okumak istemektedir. Rusça eğitim veren üniversitede hazırlık programları da vardır ve hazırlık programları 1 yıl sürmektedir. Lisans eğitimleri de 4 yıl süren üniversitede toplam 5 yıllık bir eğitim verilmektedir. Öğrencilerin lisans programlarını tamamladıktan sonra Odessa Denizcilik Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora yapma şansları da bulunmaktadır.

Toplam 7 fakülteye sahip olan Odessa Denizcilik Üniversitesi öğrencilere eğitim almaları açısından son derece zengin bir seçenek de sunmaktadır. 7 fakülteye ait çok sayıda bölüm bulunan üniversitede, mezun olan öğrenciler dünyanın tüm limanlarında, tersanelerinde ve denizcilik sektöründe iş bulabilmekte ve sorumluluk alabilmektedir. Su Taşımacılığı, Gemi Mühendisliği, Ekonomi ve Yönetim, Deniz Hukuku, Liman Mekanizasyonu, Taşımacılık Teknolojisi ve Sistemleri ve Gemi İnşaat fakültelerinde 5 yıllık kesintisiz eğitim vermektedir.

Gemi mekaniği, gemilerdeki güç üniteleri, gemi ekipmanları, her türlü bakım, tamir onarım gibi alanlarda eğitimler alan öğrenciler aynı zamanda taşımacılık üstüne aldıkları eğitimlerle de deniz taşımacılığı sektörlerinde kolayca iş bulabilmektedirler. Limanlardaki her türlü boşaltım, yükleme çalışmalarında görev alabilecekleri eğitimleri de alırlar. Kontror olabilirler ya da farklı birimlerde yönetici olabilirler. Odessa Denizcilik Üniversitesi’nde eğitim alan öğrenciler aynı zamanda iş yönetimi ve finans konusunda da dersler görmektedirler. Taşımacılık sektöründe ihtiyaç duyulan ve aynı zamanda limanlarda ve tersanelerde de ihtiyaç duyulan araştırmaya yönelik ve yönetici kadro ihtiyacını karşılayacak eğitimler de verilmektedir.

Odessa Denizcilik Üniversitesi’nde Ekonomi Yönetim okuyan öğrenciler denizcilikle ilgili bankalarda ya da kurumlarda görev alabilirler. Su Taşımacılığı Fakültesi son derece popülerdir. Bu fakülteden mezun olanlar genellikle Hidroelektrik uzmanı olarak işe girebilir ya da tekniker olabilirler. Bu da çok geniş bir sahada iş olanağı anlamına gelmektedir. Odessa Denizcilik Üniversitesi Araştırma Enstitüsü’nün sahip olduğu bir de üs var. Bu üs Hidrolik Mühendisliği ve Deniz Taşımacılığı üzerine hizmet veriyor. Üniversiteli bilim adamları ayrıca ülkenin denizcilik politikasını geliştirmekte ve oluşan sorunları da çözmek için büyük bir çalışma yürütmektedirler. Pek çok ulusal program ve projeler Odessa Denizcilik Üniversitesi tarafından geliştirilmekte ve yürütülmektedir. Öğrenciler bu tip projelerde de staj yapabilir, mezun olduklarında da çalışma imkanı bulabilirler.

Ukrayna’nın köklü üniversitelerinden olan Odessa Denizcilik Üniversitesi yaklaşık 82 yıldır denizcilik ile ilgili pek çok sektörde sayısı 45 bini bulan Ukrayna’lı ya da yabancı uzmanlara eğitimler vermiştir. Son elli yıldır da uluslar arası platformlara çok sayıda uzman yetiştirmiş ve istihdam etmiştir.

Üniversitenin kapsamlı bir kütüphanesi, pek çok üstün teknoloji ile donatılmış laboratuarları, araştırma merkezleri, üç adet okul binası, çok sayıda eğitim atölyesi, araştırma havuzu ve ayrıca aerodinamik laboratuarı bulunmaktadır. Kendisine ait bir de yayınevi bulunan üniversitenin toplam 54 bin metrekarelik araştırma ve eğitim laboratuarları bulunmaktadır.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!